Bugout AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Desert Verde Cerakote Plain Blade, Dark Olive Grivory Handle 535TN-11
$270.00
Benchmade Knives
Whether you’re drawn to the chassis or paint job mods, or the way a 4WD rig seems to climb up mountains rather than roll, but there’s just something about a custom overland vehicle that connects you with an adventure—much like our outdoors adventurists’ fav: the Bugout®. An ode to these tough and earthy ramblers, the new 535TN-11 Bugout® dons overlanding rig-inspired Dark Olive Grivory handle scales with a black anodized aluminum thumb stud and barrel spacers. Featuring a CPM-S30V steel blade with a Desert Verde Cerakote finish, the 535TN-11 loves a good off-road journey.
In stock
SKU: 535TN-11
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7.46 in. (18.95 cm) |
| Blade Length | 3.24 in. (8.23 cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.29 mm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | CPM-S30V Stainless Steel; 58~60 HRC |
| Blade Finish | Desert Verde Cerakote® |
| Handle Length | 4.22 in. (10.72 cm) |
| Handle Thickness | 0.42 in. (10.67 mm) |
| Handle Material | Grivory® |
| Weight | 1.80 oz. (51.03 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Bugout |
| Model # | 535TN-11 |
| Country of origin | USA |
| Lock Type | AXIS® Lock |
| Pocket Clip | Mini Deep Carry, Reversible, Tip-Up |
Related products
-

Bailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-3V Gray Cerakote Plain Tanto Blade Black Grivory® Handle 537GY
$280.00 Add to cart -

Chaparral Folding Knife 2.79″ CTS-XHP Satin Plain Blade, Birdseye Maple Wood Handle, Lockback C152WDP
$280.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Tanto Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670TBLKST
$209.00 Add to cart -

Crooked River Wood Folding Knife Manual Opening AXIS 15080-2
$450.00 Add to cart



