BLUR – Red Canadian Edition Folding Knife 3.4″ Satin 1670CAN
$188.00
Once you get your hands on a Blur, you’ll see why it has remained one of our most popular knives for years. It starts with the big, slightly recurved blade. The shape is ideal for multitasking and offers excellent
slicing and piercing capabilities. High performance 14C28N stainless blade steel provides corrosion resistance and edge retention. Whether on the job or in the outdoors, these Blurs are ready to handle your next cutting task. This one is particularly handsome in special edition Canadian red.
Canada special, featuring a beautiful Cherry red anodized aluminum handle. Made in the USA, a classic Kershaw pocketknife with a do-it-all blade High-performance 14C28N stainless steel blade, black Cerakote coating for extra blade protection and hardness;
• Anodized aluminum handles are scratch and fade resistant, Trac-Tec inserts promote solid grip
• Kershaw’s assisted opening for easy one-handed opening with thumb stud.
In stock
| Overall Length | 7.9 in. (20 cm) |
| Blade Length | 3.4 in. (8.6 cm) |
| Blade Thickness | 0.121 in. (3 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Steel | 14C28N Stainless Steel |
| Blade Finish | Cerakote coating |
| Handle Length | 4.5 in. (11.4 cm) |
| Handle Thickness | 0.47 in. (12 mm) |
| Handle Material | Cherry red anodized aluminum |
| Weight | 3.9 oz. (110.5 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Blur |
| Model # | 1670CAN |
| Country of origin | USA |
| Opening Method | Thumb Stud |
| Lock Type | Liner Lock |
| Pocket Clip | Reversible (Right, Tip-Up/Down) |
Related products
-

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Olive Drab Aluminum Handle, Liner Lock1670OLBLK
$189.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart -

Cinder Folding Pocket 1.4 Sheepsfoot 3Cr13 Steel Blade Nylon Handle Black 1025FB36
$20.00 Add to cart -

Bugout AXIS Folding Knife 3.24″ S30V Smoked Gray Plain Blade, Ranger Green Grivory Handle 535GRY-1
$270.00 Add to cart




