Shane Sibert Adamas Folding Knife 3.78″ CruWear Tungsten Gray Plain Blade, Black G10 Handle, Ballistic Nylon Sheath, AXIS/Crossbar Lock 275GY-1
$460.00
Benchmade
Reliability done right. The new 275GY-1 Adamas® tactical folding knife brings in-hand comfort to the forefront with a tank-like construction you can trust your life with. Carefully redesigned to lighten your load, while continuing to deliver unrivaled performance throughout hard-use applications; the toughest just got tougher. Customize your plain edge Tungsten Grey CruWear blade with personal text.
In stock
SKU: 275GY-1
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 8.89 in. (22.58 cm) |
| Blade Length | 3.78 in. (9.60 cm) |
| Blade Thickness | 0.140 in. (16.51 mm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | CPM-CruWear, 63-65 HRC |
| Blade Finish | Tungsten Grey |
| Handle Length | 5.11 in. (12.98 cm) |
| Handle Material | Black G10 |
| Weight | 6.45 oz. (182.85 g) |
| Sheath | Ballistics Nylon |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Shane Sibert Adamas |
| Model # | 275GY-1 |
| Country of origin | USA |
| Open mechanism | Thumb Stud |
| Lock Type | AXIS Lock |
| Pocket Clip | Deep-Carry, Reversible Tip-Up |
Related products
-

Grizzly Ridge AXIS Lock Hunting Knife Plain Edge Satin Blade with Warm Gray/Orange Handle 15061
$208.00 Add to cart -

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart -

Blur Glass Breaker Pocketknife, 3.4″ Sandvik 14C28N Stainless Steel Recurved Serrated Blade, assisted opening EDC, Emergency Tool 1670GBBLKST
$228.00 Add to cart -

Chaparral Folding Knife 2.79″ CTS-XHP Satin Plain Blade, Birdseye Maple Wood Handle, Lockback C152WDP
$280.00 Add to cart





