Bel Air Manual Folding Knife, 3.4 Inch CPM MagnaCut Steel Blade, EDC Design, Duralock Locking Mechanism 6105FDEBW
$313.00
Kershaw Knives
Discover USA-made quality and functionality with the new Kershaw Bel Air folding knife. When opening the knife, its satisfying smoothness is unmatched thanks to manual KVT ball bearings and DuraLock technology. Confidently handle the blade as the crossbar secures it in place, and when closing, pull back on the handle button to drop the blade shut. Cutting wise, MagnaCut blade steel holds an exceptional edge, and the reverse tanto blade stands up to the toughest challenges during everyday carry. The BlackWash™ finish hides use scratches and complements the aluminum handle scales. Carry the slim profile easily using the reversible deep-carry pocketclip. You’ll never want to leave the Bel Air at home.
- USA-made manual folder; smooth and EDC-friendly design with bright nickel Cerakote handle
- DuraLock secures the blade open using a solid steel crossbar; pull the ambidextrous lock back to safely close the knife
- Premium CPM MagnaCut powdered metallurgy blade steel excels in edge retention, toughness, and corrosion resistance; BlackWash™ finish helps hide use scratches
- Opens easily with KVT ball-bearing system and thumb studs; dark bronze Cerakote locking dowel and tube spacers
- Black Cerakote, deep-carry pocketclip is easily reversible for left/right carry; lanyard hole.
In stock
SKU: 6105FDEBW
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 7.2 in. (18.3 cm) |
| Blade Length | 3 in. (7.6 cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.3 mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Reverse Tanto |
| Blade Steel | CPM MagnaCut |
| Blade Finish | BlackWash |
| Handle Length | 4.2 in. (10.7 cm) |
| Handle Thickness | 0.44 in. (11.2 mm) |
| Handle Material | 6061-T6 Aluminum |
| Weight | 2.9 oz. (82 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Kershaw |
| Model | Bel Air |
| Model # | 6105FDEBW |
| Country of origin | USA |
| Opening Method | Thumb Studs |
| Lock Type | DuraLock |
| Pocket Clip | Deep Carry (Tip-Up, Right/Left Carry) |
Related products
-

Mini Freek Folding Knife 3″ S90V Satin Plain Blade, Carbon Fiber Handle, True Red Accents, AXIS/Crossbar Lock 565-1
$480.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Plain 14C28N Blade, Olive Drab Aluminum Handle, Liner Lock1670OLBLK
$189.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3-3/8″ Black Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLKSTX
$209.00 Add to cart -

Blur Glass Breaker Pocketknife, 3.4″ Sandvik 14C28N Stainless Steel Recurved Serrated Blade, assisted opening EDC, Emergency Tool 1670GBBLKST
$228.00 Add to cart




