Bailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-S30V Graphite Black Cerakote Tanto Plain Blade, Ranger Green Grivory Handle 537BK-06
$280.00
Benchmade Knives
Now more EDC friendly than ever, the 537BK-06 Bailout® makes the jump into your daily carry rotation without sacrificing toughness and durability. Maintaining its tactical hard-use prowess with a piercing tanto blade, this slim and easily pocketable folder features ultralight Grivory® handle scales with highly textured grip zones in our top-selling ranger green hue, CPM-S30V blade steel with a Cerakote® graphite black finish for superb edge qualities and corrosion resistance, black oxide hardware, and an aluminum lanyard pommel minus the glass breaker for personalized carry options.
In stock
SKU: 537BK-06
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 8.12 in. (20.62cm) |
| Blade Length | 3.38 in. (8.59cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.29mm) |
| Cutting Edge | Plain |
| Blade Style | Tanto |
| Blade Steel | CPM-S30V Stainless Steel; 58~60HRC |
| Blade Finish | Black Cerakote |
| Handle Length | 4.72 in. (11.99cm) |
| Handle Thickness | 0.41 in. (10.41mm) |
| Handle Material | Ranger Green Grivory® |
| Weight | 2.05oz (58.12g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Bailout |
| Model # | 537BK-06 |
| Country of origin | USA |
| Lock Type | AXIS® Lock |
| Pocket Clip | Tip-Up, Right/Left Mini Deep Carry |
Related products
-

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Tanto Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670TBLKST
$209.00 Add to cart -

Grizzly Ridge AXIS Lock Hunting Knife Plain Edge Satin Blade with Warm Gray/Orange Handle 15061
$208.00 Add to cart -

Mini Freek Folding Knife 3″ S90V Satin Plain Blade, Carbon Fiber Handle, True Red Accents, AXIS/Crossbar Lock 565-1
$480.00 Add to cart -

Bugout Folding Knife Blue high-performance CPM-S30V Blade 535
$255.00 Add to cart

