Bailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-M4 Flat Dark Earth Tanto Plain Blade, Crater Blue Aluminum Handle 537FE-02
$425.00
Benchmade Knives
When you’re going the distance, you need a knife that will do the same. Inspired by—and built for—tactical situations, the Bailout® takes ultralight power to its maximum potential. Boasting a diamond-textured, anodized aluminum handle and CPM-M4 blade steel in a tanto profile, this slim pocket tool achieves an optimal strength-to-weight ratio that makes it suitable for hard use and everyday carry in equal measure. New for 2023 is the starkly-contrasting Crater Blue handle and Flat Dark Earth blade combo.
In stock
SKU: 537FE-02
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 8.09 in. (20.55cm) |
| Blade Length | 3.38 in. (8.59cm) |
| Blade Thickness | 0.09 in. (2.29mm) |
| Blade Style | Tanto |
| Blade Steel | Flat Dark Earth CPM-M4 Super Steel; 62~64HRC |
| Blade Finish | Cerakote® |
| Handle Length | 4.69 in. (11.91cm) |
| Handle Thickness | 0.41 in. (10.41mm) |
| Handle Material | Crater Blue Anodized 6061-T6 Aluminum |
| Weight | 2.70 oz. (76.54 g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Bailout |
| Model # | 537FE-02 |
| Country of origin | USA |
| Lock Type | AXIS® Lock |
| Pocket Clip | Mini Deep Carry (Tip-Up, Right/Left Carry) |
Related products
-

E-Train 3.2″ Stonewash Unsharpened Blade, G10 and Steel Handle, Frame Lock 6034TRAINER
$59.00 Add to cart -

Blur Folding Knife Assisted Folding Knife 3.4″ Stonewash Plain Blade, Blue Aluminum Handle, Liner Lock 1670NBSWX
$249.00 Add to cart -

Fraxion Flipper Knife 2.75″ BlackWashed Clip Point Blade, Tan G10 Handle with Carbon Fiber Overlays 1160TANBW
$74.00 Add to cart -

Mini Osborne Folding Knife 2.92″ S30V Black Plain Blade, Black G10 Handle, AXIS/Crossbar Lock 945BK-1
$325.00 Add to cart




