Bailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-M4 Gray Cerakote Tanto Plain Blade, Woodland Green Aluminum Handle 537GY-1
$425.00
Benchmade
For those looking for something a little more robust, the new 537GY-1 Bailout takes lightweight strength one step further. Outfitted with woodland green anodized aluminum handles, and a CPM-M4 blade, this Bailout can hang with the best of them despite its slim profile.
Benchmades can be found in the pockets of soldiers all over the world. Put one in yours!
In stock
SKU: 537GY-1
Category: Folding Knives
Product Specifications
| Overall Length | 8.07 in. (20.50cm) |
| Blade Length | 3.38 in. (8.59cm) |
| Blade Thickness | 0.090 in. (2.286mm) |
| Blade Style | Plain Tanto |
| Blade Steel | CPM-M4, 62-64 HRC |
| Handle Length | 4.71 in. (11.96cm) |
| Handle Material | Woodland Green anodized 6061-T6 aluminum |
| Weight | 2.70oz (76.54g) |
| Product Type | Folding Knife |
| Brand | Benchmade |
| Model | Bailout |
| Model # | 537GY-1 |
| Country of origin | USA |
| Open mechanism | Manual |
| Lock Type | AXIS Lock |
| Pocket Clip | Deep Carry (Tip-Up, Right/Left Carry) |
Related products
-

Grizzly Ridge AXIS Lock Hunting Knife Plain Edge Satin Blade with Warm Gray/Orange Handle 15061
$208.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670BLKST
$209.00 Add to cart -

Bailout AXIS Folding Knife 3.38″ CPM-3V Gray Cerakote Plain Tanto Blade Black Grivory® Handle 537GY
$280.00 Add to cart -

Blur Assisted Folding Knife 3.375″ Black Tanto Combo 14C28N Blade, Black Aluminum Handle, Liner Lock 1670TBLKST
$209.00 Add to cart



