Anonimus CPM-CRUWEAR Steel OD Green G10 Handle Fixed-Blade Knife 539GY
$460.00
Benchmade Knives
“A knife-less man is a life-less man,: says an old Nordic proverb. Head into the sticks with the Benchmade 539GY Anonimus™ on your hip and you are prepared for whatever the bush throws at you. This lightweight and durable fixed-blade survival knife works for bushcrafting thanks to a CPM-CruWear® fixed blade with good edge retention and its low-profile and low-visibility styling. Complete with a ferro-rod striking coil, state-of-the-art blade steel with a Cerakote® finish, and a blade guard that pulls design inspiration from a Geissle trigger and a Bolteron sheath with ferro-rod loop, make this the knife you need at your side when you are off the grid.
In stock
Product Specifications
| Overall Length | 9.83 in. (24.97 cm) |
| Blade Length | 5.00 in. (12.70 cm) |
| Blade Thickness | 0.114 in. (2.90 mm) |
| Blade Style | Drop Point |
| Blade Steel | CPM-CruWear Tool Steel, 63-65 HRC |
| Blade Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| Handle Material | OD Green G10 |
| Weight | 5.94 oz. (168.40 g) |
| Sheath | Boltaron; Weight: 8.50 oz. (240.97 g) |
| Product Type | Fixed Blade |
| Brand | Benchmade |
| Model | Anonimus |
| Model # | 539GY |
| Country of origin | USA |
| Length | Handle: 4.83 in. (12.27 cm) |
Related products
-

TDI Astro MP Fixed Blade Knife 2.313″ AUS-8A Gray Plain Blade, Blue Zytel Handle, Hard Plastic Sheath 1480SF
$80.00 Add to cart -

Grandpa’s Favorite Fixed 3.15″ Drop Point Blade Knife, Stag Scales 2845
$229.00 Add to cart -

TDI Law Enforcement Fixed Blade Knife 3-11/16″ Combat Black Serrated Edge Tanto 1485
$119.00 Add to cart -

ErgoHunter Waterfowler Pro Fixed Blade Knife 0492RWS-B
$145.00 Add to cart



